Oferta » Uzależnienie od zakupów

  Zakupoholizm należy do uzależnień behawioralnych, polegających na utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniu określonej czynności w celu uzyskania pożądanych stanów psychicznych i emocjonalnych. Istnieje wiele definicji określających czym jest, opisuje się go jako przymus kupowania różnorakich artykułów i przedmiotów (często zbędnych), bądź niekontrolowane oddawanie się aktywności robienia zakupów, które wpływa negatywnie na funkcjonowanie osoby. Zakupoholizm może mieć różny przebieg a każdy przypadek może wyglądać zupełnie inaczej. Ze względu na obecny styl życiu, nastawienie na zdobywanie i gromadzenie dóbr materialnych oraz wszechobecny konsumpcjonizm, nie jest łatwo rozpoznać uzależnienie od zakupów.

  Istotą tego uzależnienia jest spadek napięcia psychicznego oraz poprawa samopoczucia niedługo po dokonaniu kompulsywnych zakupów, które często bywają reakcją na nieprzyjemne stany emocjonalne lub negatywne wydarzenia. Zakupy mają być formą natychmiastowego poprawienia sobie nastroju, nowa rzecz przynosi chwilowe zadowolenie. Jednak na dłuższą metę ten kosztowny i nieracjonalny sposób działania powoduje rozliczne nieprzyjemne konsekwencje (m.in. problemy finansowe, pogorszenie relacji społecznych, szkody psychiczne).

  Do niepokojących sygnałów, które mogą się pojawić u osób doświadczających problemu uzależnienia od zakupów należą: traktowanie dokonywania zakupów jako sposobu na poprawę samopoczucia, spędzanie coraz większej ilości czasu na zakupach w centrach handlowych bądź na aukcjach internetowych, pożyczanie pieniędzy na kolejne zakupy, kłótnie z bliskimi związane z wydawanymi na zakupy pieniędzmi, ukrywanie zakupionych przedmiotów w obawie przed krytyką innych, kłamstwa na temat zakupów i tego ile wydało się na nie pieniędzy, kupowanie niepotrzebnych rzeczy i chowanie ich nawet bez uprzedniego rozpakowania, przeżywanie euforii podczas zakupów oraz poczucie winy i wstydu po dokonaniu zakupów, zamiast opłacania rachunków, wydawanie pieniędzy na zakupy, częste (wręcz obsesyjne) myśli o planowanych kolejnych zakupach, posiadanie kont bankowych i kart kredytowych o których nikt nie wie.

  Leczenie zakupoholizmu, podobnie jak w przypadku pozostałych uzależnień behawioralnych jest możliwe i przynosi dobre efekty. Opiera się ono głównie na psychoterapii, najlepsze efekty przynosi terapia poznawczo- behawioralna. Niekiedy niezbędne jest również włączenie farmakoterapii (np. w przypadku pojawienia się depresji).

  Nasz Ośrodek oferuje zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, systematyczna i kompleksowa terapia pozwala na przyjrzenie się problemom leżącym u podłoża tego uzależnienia oraz poradzenie sobie z nimi, a to przekłada się na poprawę funkcjonowania pacjenta oraz polepszenie jakości życia.


Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia "MOJE ŻYCIE" -
ul. Słoneczna 41 60-185 Skórzewo Poznań,

504 437 952, klinikamojezycie(at)gmail.com

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU