[Float-Menu id="1"]

Sport jak narkotyk

Sport jak narkotykSport to zdrowie, póki nie trenuje się wyczynowo lub nałogowo. Okazuje się, że coraz więcej osób uzależnia się od aktywności fizycznej. Sportowy nałóg może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Co trzeba o nim wiedzieć?

Wśród naszych pozostałych artykułów na pewno znajdziesz coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy do lektury oraz stałych odwiedzin naszego bloga.

Niewinne złego początki, czyli skąd się bierze sportowy nałóg?

Aktywny tryb życia i systematyczne treningi wcale nie muszą być szkodliwe. Wystarczy zachować umiar, znaleźć czas na odpoczynek i poszukać innych pasji, które można realizować równolegle. To przecież normalne, że ludzie starają się utrzymać formę i dbają o sylwetkę. Problem zaczyna się, kiedy człowiek daje się temu pochłonąć do tego stopnia, że traci kontakt z rzeczywistością i podporządkuje swoje życie reżimowi treningowemu. Warto zwrócić również uwagę na korelację nałogu z niską samooceną, zaburzeniami odżywiania czy postrzeganiem własnego ciała jako mało atrakcyjne.

Jak zatem odróżnić entuzjastę aktywności fizycznej czy zawodowego sportowca od osoby uzależnionej od sportu? Osoba chora jest owładnięta myślą, że musi być w ruchu, przez co wbrew pozorom zaniedbuje swoje zdrowie, rodzinę, znajomych i pasje. Zachodzi u niej proces podobny, jak w przypadku uzależnionych od używek – dawka musi być stopniowo zwiększana, ponieważ organizm domaga się większej ilości dopaminy, endorfin i serotoniny, które są stymulowane podczas aktywności fizycznej. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sam trening, to kwestia drugorzędna. Zdaniem niemieckich naukowców, nałogowcy ćwiczą, aby pokonywać głęboko ukryte problemy.

Ponadto podobnie, jak w przypadku innych uzależnień, odcięcie się od nałogu, skutkuje pojawieniem się syndromów zespołu odstawienia. Chory jest rozdrażniony, apatyczny, cierpi na bezsenność, pojawiają się u niego bóle głowy i przyspieszony rytm serca.

Aktywność fizyczna a anoreksja

Niektórzy naukowcy dostrzegają również związek pomiędzy anoreksją a podejmowaniem wysiłku fizycznego. Okazuje się, że można wyróżnić w takim wypadku dwa typy uzależnień – pierwotne (wysiłek służy uzyskaniu lepszych wyników) i wtórne (ćwiczenia mające na celu zrzucenie zbędnych kilogramów).

Jakie są skutki uzależnienia od sportu?

Uzależnienie od aktywności fizycznej może być przyczyną depresji oraz alienacji, ale również wystąpienia szeregu innych zaburzeń i problemów. Nieodpowiednie przyswajanie składników odżywczych, drastyczny spadek masy ciała, problemy z cerą, wypadania włosów, a nawet osłabienie organizmu oraz zaburzenia lub całkowite zatrzymanie cyklu miesiączkowego u kobiet. Niekiedy wzmożona aktywność fizyczna jest również przyczyną przedwczesnej osteoporozy.

Jak leczyć uzależnienie od sportu?

Leczenie każdego uzależnienia zaczyna się zawsze od zaakceptowania tego, że ma się problem. W przypadku sportowego nałogu idealnie sprawdzi się psychoterapia. Co prawda wymaga cierpliwości i wytrwałości, jednak efekty są bardzo satysfakcjonujące.

Mamy nadzieję, że i tym razem skorzystacie z informacji zawartych w naszym tekście. Pamiętajcie, że uzależnienie od aktywności fizycznej to jeden z najbardziej podstępnych nałogów, jednak w zdrowych dawkach trening jest jak najbardziej wskazany.