kontakt detoks poznań 24h

Hazard

 

Hazard należy do uzależnień behawioralnych, czyli jest to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności w celu uzyskania pożądanych stanów psychicznych i emocjonalnych. Nie jest powszechnie postrzegany jako problem dla zdrowia i życia człowieka, bagatelizuje się go ponieważ w rzeczywistości nie istnieją tak wyraźne objawy z jakimi zetknąć się można w przypadku uzależnienia od problemy rodzinne czy małżeńskie substancji (np. alkoholizm, narkomania). Jednakże hazard powodować może poważne koszty zdrowotne, wpływać negatywnie zarówno na zdrowie psychiczne (m.in. powodując bezsenność, depresje, być przyczyną sięgania po substancje psychoaktywne, czy pojawienie się myśli i prób samobójczych), jak i fizyczne człowieka (np. zaniedbanie higieny osobistej, odżywiania się, bóle głowy, brzucha). Nie pozostaje także bez wpływu na  (konflikty, kłótnie, rozwody, przemoc psychiczna i fizyczna, zaniedbanie dzieci) i pociąga za sobą problemy finansowe (długi, utrata oszczędności, dochodów, bankructwo). Pojawić się mogą również problemy zawodowe czy w nauce (zmniejszona wydajność, absencje) oraz kłopoty z prawem (oszustwa, areszt, kradzieże).

  Początkowo uzależnienie od hazardu wygląda niewinnie, trudno je rozpoznać. Jednak do niepokojących sygnałów zaliczyć można często pojawiające się uprawianie hazardu, które zaczyna negatywnie wpływać na inne obszary funkcjonowania człowieka. Osoba taka zaczyna przedkładać udział w grach hazardowych nad zobowiązania rodzinne, społeczne, materialne czy zawodowe. Chorego cechuje nieustanna potrzeba przeżywania silnego napięcia, które pojawia się w czasie gry. Gdy osoba wygrywa odczuwa poczucie mocy i popycha ją to do kontynuowania aktywności. Przegrana niesie ze sobą utratę poczucia kontroli i szacunku do własnej osoby a jednocześnie chęć rewanżu i odzyskania tego co się utraciło. Stymuluje to do kolejnych gier. Ten stan nazywamy fazą strat i zwycięstw, kiedy przemija pojawia się kolejny etap uzależnienia- fazy desperacji i utraty nadziei. Osoba zaczyna się separować od otoczenia i pogarsza się jej stan psychiczny oraz samopoczucie. Mamy wtedy już do czynienia z głęboką formą uzależnienia i należy jak najszybciej podjąć leczenie.

  Wyróżnia się hazard rekreacyjny (forma spędzania wolnego czasu), ryzykowny (pojawiają się negatywne skutki, ale są na tyle małe, że osoba sama potrafi sobie z nimi poradzić), problemowy (tu mamy do czynienia z pierwszymi poważnymi konsekwencjami gry) oraz patologiczny (pełne uzależnienie ze wszystkimi konsekwencjami).

  Hazard to nałóg, który podobnie jak inne uzależnienia podlega leczeniu. Powstało wiele nowoczesnych metod terapii poznawczo- behawioralnej , które umożliwiają całkowite rozstanie się z nałogowym zachowaniem. W naszym Ośrodku najpierw zostaje postawiona diagnoza, określa się rodzaj hazardu z praktykowaniem, którego ma się do czynienia (wyżej opisane typy), po czym dopasowuje się odpowiednią metodę leczenia. Cechuje nas zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta.